II LO

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Nowiny Spotkanie z „żywą historią”

Spotkanie z „żywą historią”

Email Drukuj PDF

W dniu 13. 09. 2017r. w Leśniowie – Żarkach nasza uczennica, Natalia Jaskólska z klasy II A miała wyjątkowe spotkanie z „żywą historią”. W tym dniu przyjechał z USA do Żarek były mieszkaniec tego miasteczka Michael Bornstein. Kiedy Natalia dowiedziała się o tym, postanowiła zrobić z nim wywiad. Ma ona rodzinę w Żarkach, która opowiadała jej o żydowskich sąsiadach. To zainspirowało ją do pogłębiania wiedzy z tej tematyki.

Michael Bornstein urodził się w żydowskiej rodzinie podczas wojny w 1940 r. i jako dziecko trafił wraz z rodziną do KL Auschwitz. Ocalał i w 1945 roku razem z babcią opuścił jako 5 letnie dziecko obóz Zagłady. Jego postać widnieje na znanych fotografiach dzieci po zajęciu obozu przez Armię Czerwoną. Po wojnie rodzina przeniosła się USA. Teraz wrócił do swoich Żarek, do swojego dzieciństwa, bardzo trudnego. Z traumą związaną z przeszłością próbuje walczyć poprzez spotkania z młodymi ludźmi i opowiadanie swojej historii. Napisał także książkę: Survivors Club (Klub Ocalonych).

Podczas krótkiej wizyty w Żarkach zgodził się udzielić wywiadu w języku angielskim Natalii.

Pan Michael Bornstein w wyczerpujący sposób odpowiedział na wszelkie zadane pytania, a materiał dzięki temu pozyskany stanowi doskonałą osnowę do dalszych działań i stwarza szerokie możliwości jego wykorzystania. Bardzo pomocną okazała się również córka pana Michaela – Debbie, która znakomicie rozwijała myśli ojca, wzbogacając treść wywiadu o osobisty komentarz. Jednocześnie dziennikarz amerykańskiej stacji telewizyjnej NBC zadał Natalii serię pytań dotyczących bieżącej oceny i polskiego punktu widzenia na politykę zagraniczną USA. Materiał z tego spotkania będzie transmitowany przez stację NBC. Natalia zrobiła znakomite wrażenie na gościach, podziwiano jej elokwencję, wiedzę i znakomite opanowanie języka angielskiego.

 
  • szkola_przeds.png
  • szkola_w_ruchu.jpg

Migawki

Liczba π (czytaj: pi), ludolfina - stała matematyczna wynosząca w przybliżeniu 3,1415926 ....